Yönetim Kurulu - Özgeçmişler

Murat Ülker

Yönetim Kurulu Başkanı

Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun olan Murat Ülker, 1982 yılında çalışma yaşamına başladı. 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak Grup'ta görev alan Murat Ülker, yurtdışında çeşitli mesleki kurslara (AIB ve ZDS) katıldı ve ABD'de Continental Baking şirketinde staj yaptı. İki yıl süreyle Ortadoğu'da ihracat konusunda çalışan Ülker, ABD ve Avrupa'da da bisküvi, çikolata ve gıda sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 60 kadar fabrika ve tesiste üç yıl boyunca incelemelerde bulundu. Çeşitli IESC projelerinde görev alan Ülker, dikey entegrasyon ilkesine bağlı olarak birçok yeni yatırımı gerçekleştirdi.

Murat Ülker, İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür, İcra Komitesi Üyeliği ve Grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptıktan sonra 2000 yılında Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Evli ve üç çocuk babası olan Murat Ülker, İngilizce ve Almanca biliyor; yelken sporunun yanı sıra ailesiyle seyahat etmekten hoşlanıyor.

Ali Ülker

Yönetim Kurulu Üyesi

Ali Ülker, 2005 yılında Ülker Şirketler Topluluğu (bisküvi, çikolata, şekerleme) Başkanlığına getirildi. İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı'nda stajyer olarak başladı. 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü olarak görev yaptı. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.'nin Genel Müdürü, 2000 yılında Pazarlama ve Zincir Mağazalardan Sorumlu Tüketici Grup Başkan Yardımcısı, 2001 yılında Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.'nin Genel Müdürü sorumluluğunu üstlendi.

2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na atandı. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümlerinde eğitim aldı. IMD, Harvard ve Wharton'da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması'nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi'nde (1997) çalıştı. 1969 yılında doğan Ali Ülker, evli ve üç çocuk babası. İngilizce ve Almanca biliyor. Ali Ülker basketbol ve bilardo oynamaktan, balık avlamaktan, sinemaya gitmekten ve kitap okumaktan hoşlanıyor.

Mehmet Tütüncü

Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet Tütüncü, 2005 yılında Gıda ve İçecek Grubu Başkanı olmuştur. 2009 Ekim ayından itibaren Sakız ve Şekerleme şirketleri, Gıda Grubu’na dahil olmuştur.

1981 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yapı İşleri Bölümü'nde mühendis olarak iş hayatına başlayan Mehmet Tütüncü, 1983-1987 yılları arasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda Yerli Sanayi Uzmanı olarak çalışmış. 1987-1996 yılları arasında Best Rothmans Entegre Sigara ve Tütün Sanayi A.Ş.'de sırasıyla; Üretim Müdürü, İşletme Müdürü ve Genel Müdür olarak görev almıştır.

Gruba, 1996 yılında İşletmeler Koordinatörü olarak katılan Mehmet Tütüncü, 1998 yılında Ülker Bisküvi ve Çikolata fabrikaları Genel Müdürü, 2000 yılında da Ülker Grubu Başkan Yardımcılığı görevlerine atanmıştır.

Mehmet Tütüncü, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olup, 1987 yılında IRI bursunu kazanarak İtalya'da Üretim, Kalite Kontrol ve Bakım Uygulamaları konularında eğitim görmüştür. 1993 - 1994 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi, İş İdaresi Eğitim Programı'na katılarak Pazarlama Teknikleri, Uluslararası Pazarlama, Fabrika Organizasyonu ve Yönetim konularında eğitim almıştır. Harvard Business School ‘da Stratejik Marketing eğitimi aldı, IMD/İsviçre, Insead /Singapore ‘da çeşitli eğitimlere katıldı. İngilizce bilen Mehmet Tütüncü, TÜSİAD üyesidir.

1958 yılında doğmuş olan Mehmet Tütüncü, evli ve 3 çocuk babasıdır. Seyahat etmekten, el yapımı küçük kutular biriktirmekten hoşlanmaktadır.

Ahmet ÖZOKUR

Yönetim Kurulu Üyesi

Indiana Üniversitesi İşletme Fakültesi ve European Business School’da işletme ve pazarlama dallarında yüksek eğitimini tamamlayan Ahmet Özokur, 2004 yılında Hızlı Sistem AŞ’de İcra Kurulu Üyesi olarak kariyerine başlamıştır.

2005 yılında Datateknik Genel Müdürlüğü’ne getirilen Özokur aynı yıl Datateknik Bilişim Grubu’nun Üst Düzey Yöneticisi (CEO) olmuştur. 2006 yılında gerçekleşen satınalmalar ve birleşmeler ile Datateknik Bilişim Grubu, tam entegre bir grup olarak, sistem entegratörlüğü, bilgisayar bileşenleri dağıtımı, yazılım üretimi ve dağıtımı, interaktif uygulama geliştirmesi ve Exper markalı ürünlerin üretimi ve dağıtımını yapan sektöründe öncü ve yenilikçi bir işletme halini almıştır.

2008 yılında Datateknik Bilişim Grubu’nun Yıldız Holding bünyesinde yeniden yapılandırılması ile birlikte Holding Yönetim Kurulu Başkanı asistanlığı görevine getirilen Ahmet Özokur, aynı yıl Yıldız Holding Gayrimenkul Yatırımları Grubu’nda Proje Liderliği ve Beta Marina İşletmeciliği AŞ Murahhas Aza görevlerine atanmıştır. 4 Ocak 2010 tarihinden itibaren Sağlam Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ Genel Müdür’lüğü görevine getirilmiştir. Su sporlarına ilgi duyan Ahmet Özokur, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Mahmut Mahir KUŞCULU

Yönetim Kurulu Üyesi

İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olan Kuşculu, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi'nde tamamladıktan sonra ABD'de pazarlama konusunda yüksek lisans yaptı. Kuşculu, 1970'ten itibaren aile şirketleri olan Tamcam A.Ş. ve Arsal Cam Sanayii'nde idareci ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 1982 yılında Kutaş Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş.'yi ve 1985'te Erdem Dış Ticaret A.Ş.'yi kurarak bu şirketlerin yönetiminde ve idaresinde bulundu. 20 yıldan bu yana İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası Meslek Komitelerinde görev alan Kuşculu, İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliğini de 13 yıldır sürdürmektedir. Kuşculu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Cengiz SOLAKOĞLU

Yönetim Kurulu Üyesi

İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1964 yılında mezun olan Cengiz Solakoğlu, iş yaşamına Beko Ticaret A.Ş.'de satış elemanı olarak başladı. 1969 yılında Bölge Satış Müdürü, 1975 yılında Genel Satış Müdürü ve 1977 yılında Şirket Genel Müdürü oldu. 1983 yılına kadar sürdürdüğü bu görevin ardından yine Koç Topluluğu'na ait Atılım Şirketi'nin Genel Müdürlüğü görevine getirildi. 8 yıl süren bu görevi sırasında “Arçelik Yetkili Satıcılık Sisteminin Güçlendirilmesi” çalışmalarına önderlik etti. 1991 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

1996-1998 yılları arasında Topluluk Yürütme Kurulu Üyeliği görevini de yürüttükten sonra 2002 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkanlığı’na atandı. Aralıksız 37 yıl Koç Topluluğunda çalışan Solakoğlu, 60 yaş uygulaması nedeniyle emekliye ayrıldı. 1907 Fenerbahçe Derneği ve Eğitim Gönülleri Vakfı'nın kurucuları arasında yer alan Solakoğlu, Ekonomist Dergisi tarafından 2003 yılının Sivil Toplum Önderi seçildi. Solakoğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Alain Strasser

Yönetim Kurulu Üyesi(Bağımsız)

1947 yılında doğdu.1964 yılında matematik ve felsefe bölümünden mezun oldu. E.S.C Paris’te 1968 yılında işletme, 1970 yılında ekonomi alanlarında yüksek lisans derecesi aldı. 1972 yılına kadar Dakar Üniversitesi’nde (Senagal) yönetim dersleri verdi. Özel sektör kariyerine 1972 yılında Unilever’de başlayan Alain Strasser çoğunlukla Fransa’da olmak üzere satış ve pazarlama departmanlarında çeşitli görevlerde yer aldı.

1982 yılında temizlik ürünlerinde uzmanlaşmış Tambrands firmasına geçen Alain Strasser bu firmada sırasıyla Fransa Satış ve Pazarlama Direktörlüğü (1982-1983), Fransa Genel Müdürlüğü (1983-1987), İngiltere Genel Müdürlüğü (1987-1989), Avrupa Grup Başkan Yardımcılığı (1990-1993) Uluslarası Başkanlık (1993-1994) ve görevlerini icra etti.

Duran Akbulut

Yönetim Kurulu Üyesi(Bağımsız)

1937 yılında Sivas’ın Suşehri kazasında doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Sivas “Suşehri’nde” tamamlayarak, İstanbul’a geldi. 1959 senesinde ticarete atılarak” Goya” mağazalarına ortak oldu.

1970’lerde Cankurtaran Holding Bünyesinde Esem, Roventa, Adidas Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği, Aymasan A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, Adidas ve Esem şirketlerinde 28 yıl ortaklık yaptı.

1983’de Futbol Federasyon üyeliği,1978 senesinden 1994 senesine kadar Büyük Kulüp Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, iki sene de ikinci başkanlık yaptı. 1996 senesinden itibaren 16 senedir Büyük Kulüp Derneğinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevindedir.

Duran Akbulut evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

Prof Dr. Ekrem Pakdemirli

Yönetim Kurulu Üyesi(Bağımsız)

1939 yılında İzmir’de doğdu. ODTÜ Makine Mühendisliği'ni bitirdi. Aynı okulda Master derecesi aldı. Londra Imperial College Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı.

Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığı, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Başbakanlık Baş Danışmanlığı ve Merkez Büyükelçiliği görevlerinde bulundu. 1987-2002 yılları arasında 4 dönem Manisa milletvekili olarak, Ulaştırma Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

2003-2008 yılları arasında Bilkent ve Başkent Üniversitelerinde öğretim üyeliğiyapmış olup,, 2008 yılından bu yana da İstanbul Ticaret Üniversitesi üniversitesinde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Halen Saf GYO ve Sinpaş GYO’da bağımsız yönetim kurulu üyesidir. Ayrıca Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyeliği yapmakta olan Ekrem PAKDEMİRLİ’nin bugüne kadar 500'den fazla makalesi ve 10 kitabı yayınlanmıştır.

Evli ve beş çocuk babasıdır.