İştirakler - Birlik Pazarlama A.Ş.

Birlik Pazarlama A.Ş.

Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş.’nin önemli iştiraklerinden biri olan Birlik Pazarlama, 1978 yılında kurulmuştur. 1992 yılında merkezini Ankara’ya taşıyan Birlik Pazarlama, topluluğun ihtiyaç duyduğu her çeşit tahıl ununun yanı sıra piyasaya arz edilen makarna, irmik, paketlenmiş buğday unu ve pirinç unu üretmektedir.

Ülker Bisküvi Ankara Fabrikası ile aynı alanda 37.000 m2 arsa üzerinde kurulu olan Birlik Pazarlama, yaklaşık 24.000 m2 kapalı alanda faaliyet göstermektedir. Birlik Pazarlama’nın Ankara’da üç adet un fabrikasıyla birlikte soya, yulaf ve diğer tahılları işleme fabrikası ve pirinç tesisi, Karaman’da bir şubesi ve bir un fabrikası, Hendek’te kiralık bir makarna, un ve irmik fabrikası bulunmaktadır.

Birlik Pazarlama, tarımsal araştırma enstitüleriyle işbirliği içinde sözleşmeli ekim yaptırarak, ülkemizde yeterli düzeyde üretilmeyen bisküvilik buğday çeşitlerinin ıslahı, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konularında çalışmalar yürütmektedir.

Birlik Pazarlama, TSE-ISO-EN 9000, TSE TS 13001 ve ISO 22000 belgelerine sahiptir. 2007 yılında HACCP belgesi, ISO 22000 belgesiyle değiştirilmiştir.

Hero Gıda, PNS Pendik Nişasta ve Birleşik Dış Ticaret, Birlik Pazarlama’nın iştirakleri arasında yer almaktadır.

Şirket, Ankara’da 730 ton/gün, Karaman’da 200 ton/gün olmak üzere toplam 930 ton/gün fiili buğday işleme kapasitesine sahiptir. Birlik Pazarlama’nın pirinç işleme kapasitesi 19 ton/gün, soya işleme kapasitesi 7,5 ton/gün ve yulaf işleme kapasitesi ise 2 ton/gündür.

Birlik Pazarlama, 2009 yılında İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayımlanan araştırmada, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 242. sırada yer almıştır. Toplam 35.000 ton tahıl depolama kapasitesine sahip olan Birlik Pazarlama, 2010 yılında daha rekabetçi fiyatla en kaliteli üretimi yapabilmek için yatırımlarını sürdürecektir.