CEO’nun Mesajı

2017 yılında dünyadaki ekonomik ve siyasal gelişmelerin etkisi Türkiye ekonomisinde de hissedildi. Gelişmekte olan ülkeler, global büyüme oranlarındaki artıştan olumlu etkilenirken, FED gibi gelişmiş ülke merkez bankalarının beklenenden hızlı sıkı para politikaları uygulamaya başlayacakları algısı piyasaları zaman zaman dalgalandırdı. Artan petrol ve emtia fiyatları, küresel ticarette korumacılık eğilimleri ve jeopolitik gerginlikler Türkiye’yi etkileyen faktörlerdi.

İngiltere’nin Brexit sürecinin resmen başlaması, komşu ülkelerde ve Ortadoğu’da yaşanan iç savaş ve gerginlikler, birçok Avrupa ülkesinin AB'den ayrılacağı iddiaları, Türkiye'deki siyasi ve ekonomik gelişmeler 2017'de finansal piyasalara yön veren gelişmeler arasındaydı.

Yılın ilk çeyreğinde % 5,3, ikinci çeyrekte % 5,4 büyüyen Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte % 11,1 ile 2011'nin üçüncü çeyreğinden sonraki en yüksek büyüme performansını gösterdi. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yerini aldı.

Ülker Bisküvi olarak 2017 yılında satışlarımızı % 14.7 oranında artırarak 4.8 milyar TL ile tarihimizin en yüksek cirosunu gerçekleştirdik. Etkin maliyet yönetimiyle esas faaliyet kârımızı 2017 yılında da çift haneli büyütmeye devam ederek, % 16.7’lik artışla 594.6 milyon TL’ye yükselttik.
İstikrarlı, güçlü ve rekor büyümeler gerçekleştirdiğimiz 2017 yılında, tarihimizin en yüksek cirosunu ve net dönem kârını gerçekleştirdik.

Bu başarıya ulaşmamızda aşağıdaki hususların olumlu etkisini gördük.

  • 2017 yılında değer katan yatırımlarımıza devam ettik. Bu kapsamda Mart ayında grubumuzun bağlı ortaklıklarından Kazakistan’daki Hamle şirketini alarak Orta Asya için bir üretim ve dağıtım üssü olma stratejimizi tamamladık.
  • Aralık ayında, United Biscuits Limited ürünlerinin Suudi Arabistan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika dağıtım-üretim haklarına sahip UI Mena B.V. şirketinin %100 hissesini satın aldık. Böylece Ülker’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarındaki konumunu güçlendirme, Ortadoğu ve Kuzey Afrika operasyonlarının konsolidasyonu, bölgede yerel bir üretim üssü olma hedefi için önemli bir adım oldu.
  • Yine Aralık ayında United Biscuits'in Suudi Arabistan’da üretimlerini yapan International Biscuits Company’nin (IBC) alımı için sözleşme imzaladık. IBC’nin 2018 yılında katılımı ile beraber Cidde’de yer alan fabrikamıza ek olarak Riyad’a bir üretim üssü daha ekleyerek bölgedeki lojistik yapımızı kuvvetlendireceğiz.
  • Dünyanın en önemli premium çikolata markalarından biri olan Godiva’nın yeni market serisini Türkiye’de üretmeye başlayarak, 8000’i aşkın perakende noktasının raflarında tüketicilerimizle buluşturduk. Aynı zamanda 2017 yılında başta İngiltere ve Avrupa olmak üzere Godiva gibi bir dünya markasını Türkiye’den dünyaya ihraç etmeye başladık.
  • 2017 yılında Türkiye’de ürünlerimizi tüketicilerimizin ulaşabileceği tüm gelir gruplarını hedefleyen fiyat aralığında tutmaya gayret ettik.
  • “Yıldız” markalarımızın başarısı artarak devam ederken, yeni ve başarılı ürünlerimizin lansmanlarını da gerçekleştirdik.
  • Organize perakende kanallarıyla stratejik iş birlikleri geliştirirken tüketicilerimize, distribütörlerimize, satış kanalları ve ürünlerimizle değer katmaya devam ettik.


En önemlisi çalışanlarımızın memnuniyetini önemsedik.

Elde ettiğimiz finansal ve operasyonel sonuçlar, her türlü koşula rağmen Ülker Bisküvi San. A.Ş.’nin sürdürülebilir olarak sağlam bir zemine sahip olduğunu gösteriyor. Bu gelişimin sürdürülebilir olmasında, tüm faaliyetlerimizin ve çalışanlarımızın verimlilik ve ortak hedefler için hizalanmış olmasının etkisi büyük önem taşıyor.


Sürdürülebilirlik çalışmalarının başarılarını mutlulukla paylaşmak isterim. 2024 sürdürülebilirlik hedefleriyle ilerleyerek çevresel, sosyal ve ekonomik performansımızla küresel yatırımcıların takip ettiği lider endekslerde yer alıyoruz. Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 3 yıldır işlem gören Ülker Bisküvi, Londra Borsası ve Financial Times’ın ortak sahipliğindeki FTSE4Good Gelişen Piyasalar Sürdürülebilirlik Endeksi’ne 2017 yılı itibariyle girdi. Ülker Bisküvi olarak ayrıca dünyanın en prestijli lider sürdürülebilirlik endeksi olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi kriterlerini karşıladık.

Sosyal sorumluluk çalışmalarımıza devam ettik. Ülker Çocuk Sanat Atölyesi ile 2011 yılından bu yana 17 bin çocuğu sanat ile buluşturduk. Sabri Ülker Vakfı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü “Yemekte Denge Projesi” kapsamında bugüne kadar Türkiye’deki 10 ilde 6 milyonun üzerinde çocuk, öğretmen ve ebeveyne ulaşıldı. Toplumsal gelişimin bir parçası olan sanatı ulaşılabilir kılmak hedefimizden yola çıkarak, Türkiye’nin sayılı çağdaş sanat müzelerinden İstanbul Modern ile «Sizin Perşembeniz» projesini yürütüyoruz. Proje sayesinde İstanbul Modern her Perşembe kapılarını tüm ziyaretçilerine daha uzun süreyle ücretsiz açıyor. 2010 yılında Bayburt’ta açılan ve kısa sürede gelişerek Avrupa’nın en iyi müzesi ödülüne layık görülen Baksı Müzesi ile ücretsiz Salı günü projesini hayata geçiriyoruz.


2018 yılında da büyümemizi devam ettirmek istiyoruz. Tüketicilerin davranışlarına yön veren ekonomik ve sosyal pek çok olgu olmakla birlikte Türkiye’de artan dijitalleşmenin, hız ve kolaylık sunulan hizmetlere olan beklentiyi büyüteceğini öngörmekteyiz.

Ülker Bisküvi olarak, hedeflerimize varmak, siz hissedarlarımıza, çalışanlarımıza, tedarikçilerimize ve memleket ekonomisine kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz.


Saygılarımla

Mehmet Tütüncü